5. BETON TASARIM YARIŞMASI

ENERJİ 20112012

Enerji, sürdürülebilir yapılarla ilgili mimarlık tartışmalarında oldukça önemli bir konu haline gelmiştir.

Bu yarışmada, betonun enerji ile ilgili doğal özelliklerinin incelenmesi esas alınmıştır. Betonun enerjiye duyarlı uygulamalarla ilişkili ve çok yönlü olmasını sağlayan özellikleri değerlendirilecektir. Ayrıca bu yarışma ile betonun, kütle, hacim, yüzey dokusu, karışımları ve hibrit gibi çekirdek özelliklerinin, mevcut ihtiyaç ve taleplerin karşılanması üzerindeki potansiyelinin araştırılması hedeflenmektedir.


Öğrencilerden betonun enerji üzerinde etkili olan özelliklerini keşfetme ve keşfettikleri bu özellikleri kullanan fikirler üretmeleri beklenmektedir. Bu özelliklerin başında, dayanıklılık, dinamik davranış, mimari yapı, enerji üretimi, depolanması ve tüketimi sayılabilir. Yarışmada ortaya konulan çalışmaların, resmi ve programa dayalı durumlara olduğu kadar, teknik ve işlevsel yönleriyle de ele alınması gerekmektedir. Oluşan fikirlerin tasarım önerisine dönüşerek test edilmesi ve malzemenin potansiyellerinin ortaya çıkartılması istenmektedir. Daha sonra bu fikirler, yarışmanın kapsamı ve mimari açıdan yaratıcılıkları doğrultusunda tekrar gözden geçirilecektir.


Yarışmada herhangi bir yer ya da program belirtilmemektedir. Katılımcılar, fikirleri ve çözümlerine uygun olarak, kendi istedikleri durumu seçebileceklerdir. Bu tasarım önerileri, objeler, mobilya ve mimari detaylar olabileceği gibi konut, peyzaj girişimleri, çok amaçlı yapılar, altyapı ve yapısal sistemler olarak da düşünülebilir.


5. Beton Tasarım Yarışması, 2011-2012 akademik yılında 5 Avrupa ülkesinde yürütülecektir. Ödül alacak katılımcılar, beton ve enerji üzerinde daha fazla keşif yapmaları için bir hafta sürecek olan ve endüstride uzman birçok ünlü konuşmacının katılımlarıyla gerçekleştirilecek uluslararası atölye çalışmasına davet edileceklerdir.


Yarışma ile ilgili detaylı bilgi için web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
www.concretedesigncompetition.com