image description
3

tema Altyapı: Su

konuk editör Aslıhan Demirtaş

image description
16

bir mühendislik estetiği 

haydar aliyev kültür merkezi

Pınar Gökbayrak

Azerbeycan’ın başkenti Bakü, Sovyet sonrası dönemde dönüşen çehresini, çağdaş ve modern yüzünü ifade edecek simge binasına yaz başında kavuşmuştu. Resmi açılışın ardından Haydar Aliyev Kültür Merkezi’nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmeye başlamıştı.

image description
26

peyzaj, yapı ve altyapı eserleri

Nilüfer Kozikoğlu

2010 Venedik Bienali’nde İsviçre Pavyonu inşaat mühendisi Jürg Conzett tarafından düzenlendi: “Landshaft und Kunstbauten”, yani “Peyzaj ve Sanat eseri”. Kunstbauten peyzajla kurduğu ilişki bakımından özelleşen altyapı projelerini ifade eden İsviçre’ye has bir terim.

image description
32

çubuk barajı

Aslıhan Demirtaş

Çubuk Barajı Türkiye Cumhuriyeti tarihinde inşa edilmiş ilk beton barajdır. 1930 Mayısı’nda Tahsin İbrahim Bey tarafından Ankara’da projesine başlanan barajın şantiye sorumlusu, Almanya’dan beton baraj uzmanı Heiden Berger olmuştur.

image description
40

deltaworks


Topraklarının büyük bir kısmı deniz seviyesinin altında olan, “Çukur Ülkeler” anlamına gelen ismini de (Netherland) bu özelliğinden alan Hollanda, uzun zamandır suyu kontrol altına almaya çalışıyor.


image description
46

alvaro siza’nın gençlik eserinde eros’un izleri 

leça de palmeira havuzları

Levent Şentürk

Tam adıyla Álvaro Joaquim de Melo Siza Vieira ya da kısaca Álvaro Siza’nın 1961’de tasarlayıp 60’ların ortalarında tamamlanan havuz tasarımı, mimar 1990’ların başlarında Pritzker Ödülü’nü aldıktan sonra kıymetlenerek restore edilir.

image description
50

marc wilson: last stand


Bu proje fikri savaş tarihine dair bazı mekânlarda yaptığım çekimlerin yer aldığı eski bir projemden çıktı.

image description
58

edward burtynsky: su


Sürekli genişleyen ve çok susamış uygarlığın artan ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken dünyayı devasa hamlelerle yeniden şekillendiriyoruz. Gezegen üzerindeki bu güçlü rolümüzle kendi sonumuzun mühendisi olacak kapasitemiz de var.

image description
64

modernizm ve savaş mimarisi: Virilio


1932 Paris doğumlu düşünür Paul Virilio, kent, sanat, mimarlık, ordu, politika, teknoloji vb. pek çok alan üzerinde çalışmış, özgün fikirleriyle tanınan bir isim.

image description
66

archizines


Mimarlıkla ilgili fanzin, gazete ve dergileri bir araya getirip mevcut mimarlık basınına alternatifleri araştıran ve sunan ‘ARCHIZINES’ gezici sergisi 4-22 Kasım tarihleri arasında Santral’de, ‘It’s Open’daydı.

image description
70

haberler

sessizlik ve ışık

türkiye prefabrik birliği “altın kiriş ödülleri” 

auguste perret, sekiz başyapıt!/?

6. uluslararası beton tasarım yarışması için başvurular başlıyor

image description
73

teknik sayfalar

beton sözlüğü I Gökben Güven Özçiçek

deneyimler: haydar aliyev kültür merkezi

inovasyon: parametrik tasarımlar